🇫🇮 Fín Pieti Poikola prišiel do Lučenca ako tréner s bohatými skúsenosťami a úspechmi. Vo svojej zbierke má až tri majstrovské tituly z krajiny tisícich jazier a trikrát bol ocenený ako tréner roka vo Fínsku. V rokoch 2013 až 2016 viedol aj mužskú reprezentáciu Dánska. Všetko nasvedčovalo tomu, že Lučenec sa bude pohybovať v hornej časti tabuľky a postup do play-off by mal byť samozrejmosťou. Realita však bola tvrdá, kedže úvod sezóny neprinášal so sebou vytúžené víťazstvá.

S príchodom konca kalendárneho roka 2024 a začiatkom toho nového sa však veci začali meniť. Lučenec ukázal, že má na viac než len zbierať prehry a okupovať dno Tipos SBL tabuľky. Tím povstal z popola, herný prejav sa výrazne zlepšil, prišli dôležité víťazstvá a radosť sa vrátila aj medzi lučenských fanúšikov. Hoci miestenka do play-off stále nie je istá, je už teraz jasné, že Lučenec netreba odpisovať.

Rozhodli sme sa porozprávať s trénerom Pietim Poikolom nielen o aktuálnej sezóne, ale aj o jeho pohľade na zvyšok sezóny, o jeho trénerskom prístupe, či jeho súkromnom živote.

Pieti Poikola počas zápasu proti Interu Bratislava (foto Lukáš Droppan)
Tréner BKM Lučenec Pieti Poikola počas zápasu proti Interu Bratislava (foto Lukáš Droppan)

O aktuálnej sezóne:

Sezóna začala pre náš tím náročným obdobím. Ako ste dokázali udržať pozitívne nastavenie a motivovať hráčov počas krízových momentov?
🗣️ Snažil som sa sústrediť len na samotný proces. Dôležité je neustále sa zlepšovať – ako tím aj ako jednotlivci. Keď prehrávate zápasy, pokora prichádza prirodzene. Jednoducho ešte nie ste dosť dobrí a vidíte, na čom treba pracovať. Kľúčové je, aby hráči mali správne nastavenie mysle. Namiesto zvesených hláv si zachovali pracovnú morálku a tvrdo makali, aby sa posunuli ďalej. Mojou úlohou je pozerať sa na širší obraz – určiť najdôležitejšie koncepty, na ktorých musíme pracovať, a súčasne identifikovať individuálne zručnosti, ktoré potrebujeme rozvíjať najrýchlejšie.

Zlomový moment sezóny nastal po zmene vedenia klubu. Ako ste túto zmenu vnímali vy osobne, keďže ste do Lučenca prišli na základe kontaktov s predchádzajúcim vedením a tím v tom čase nepredvádzal ideálne výsledky? Nebola to pre vás jednoduchá situácia. Ako si rozumiete a spolupracujete so súčasným prezidentom klubu, pánom Simeonom Jackuliakom?
🗣️ Simeon Jackuliak má skvelé basketbalové znalosti vďaka svojim hráčským skúsenostiam na najvyššej extraligovej úrovni. Dôležité je aj to, že je bývalým hráčom BKM Lučenec, takže má k tomuto klubu vášeň a záleží mu na jeho úspechu. Komunikácia s ním je jednoduchá, pretože vie, čo všetko si vyžaduje súperenie s najlepšími tímami. Je to kombinácia tréningu, hráčskeho kádra a starostlivosti o hráčov. Ak sa ktorákoľvek z týchto oblastí zanedbá, prejaví sa to na výsledkoch. Mám pocit, že pri budovaní prostredia, v ktorom tím môže dosiahnuť výsledky, hovoríme rovnakým jazykom.

Sezóna sa nezačala podľa predstáv no podarilo sa herné výsledky zastabilizovať a dosiahnuť lepšie výsledky. V novom roku máme zatiaľ pozitívnu bilanciu (5-2) a už aj v decembri prišli významné víťazstvá. Čo sa zmenilo vo vašej práci s tímom, aby ste dosiahli tento pozitívny obrat?
🗣️ Myslím si, že kľúčové bolo to, že sme v podstate nezmenili spôsob práce a tréningov. Mám jasnú víziu, ako chcem, aby tím hral, a všetka práca smerovala k zlepšeniu výkonu pri zachovaní jasného konceptu. Aj keď sme nemali výsledky, nehľadal som skratky, len som sa snažil zabezpečiť, aby sme ako tím kvalitne trénovali. Táto práca pokračuje. Už sme ukázali náznaky štýlu hry, ktorý chceme hrať, no stále sme ďaleko od dokonalej basketbalovej hry. To je pozitívne, pretože vidím, že tím má veľký potenciál. Musíme pokračovať v práci, posilňovať koncept a individuálne sa zlepšovať.

Veľkou zmenou bolo, že prezident klubu podpísal dvoch nových hráčov. Príchod Kevina a Adama výrazne posilnil náš káder. Tiež nám pomohla spolupráca s hráčmi AKAPO, vďaka ktorej máme na tréningoch desať hráčov. Predtým sme často trénovali len s ôsmimi alebo ešte menším počtom hráčov, čo znamenalo, že sme sa viac sústredili na individuálny rozvoj. Výsledky tejto práce sa prejavujú až po dlhšom čase v porovnaní s rozvojom tímovej koncepcie.

S blížiacim sa koncom základnej časti a so zlepšujúcimi sa výsledkami – aké sú vaše ciele na nasledujúcich 10 zápasov a prípadné playoff?
🗣️ Chcem sa plne sústrediť na proces. Je to veľmi jednoduché – chcem pomôcť tímu hrať najlepší možný basketbal na jar a v čase play-off. Nemá zmysel sa len zúčastniť play-off, musíme mať mentalitu víťazného tímu. Ak budeme dostatočne dobrí, do play-off sa dostaneme. Ak nie, aj tak by sme tam nemali šancu uspieť. Preto sa nezaoberám výsledkami, ale každodennou prácou. Samozrejme, súčasťou toho je aj príprava na každý zostávajúci zápas. To nám pomôže byť konkurencieschopnými aj v play-off. Verím, že máme na jar veľkú šancu, ale čas ukáže.

O AKAPO a prípadných posilách:

Tento rok prišlo s spojeniu síl medzi BKM Lučenec a mládežníckym AKAPO Lučenec. Ako hodnotíte túto spoluprácu a začlenenie hráčov, či už do trénigového alebo zápasového procesu?
🗣️ Je to veľmi dôležité pre obe strany, no najmä pre mladých hráčov. Najlepší spôsob, ako sa zlepšiť, je trénovať s lepšími hráčmi. Pre BKM je to dôležité, pretože nám to pomáha mať na tréningoch desať hráčov. Zároveň to prospieva aj úspechu AKAPO v juniorských ligách, pretože sa hráči zlepšujú. Nakoniec, o tom by mal juniorský basketbal byť – pomáhať hráčom zlepšovať sa a rásť, nielen ako basketbalisti, ale aj ako ľudia.

Máte jedno voľné legionárske miesto. Predpokladám, že ako tréner by ste už najradšej mali vhodnú posilu v tíme, no tieto rozhodnutia často závisia aj od finančných možností klubu. Veríte, že sa podarí toto miesto zaplniť do konca prestupového obdobia? Ak áno, aký typ hráča by tím podľa vás potreboval najviac?”
🗣️ To rozhodnutie závisí od vedenia klubu. Je dôležité, aby bol tím ekonomicky stabilný a aby sme nemíňali viac, než máme. Viem, že vedenie tvrdo pracuje na získavaní sponzorov, aby bol rozpočet vyšší. Máme urgentnú potrebu získať dobre doskakujúceho vysokého hráča. Naši podkošoví hráči majú momentálne obrovskú minutáž, čo im sťažuje schopnosť udržať si intenzitu. Ale nemôžem sa sťažovať – chalani pracujú na ihrisku veľmi tvrdo.

Tréner BKM Lučenec Pieti Poikola počas zápasu proti Interu Bratislava (foto Vladimír Dorňák)
Tréner BKM Lučenec Pieti Poikola počas zápasu proti Interu Bratislava (foto Vladimír Dorňák)

O jeho trénerskej filozofii:

Ako už viacerí hráči spomenuli tak vaša trénerská filozofia je často spájaná s detailnou analýzou, ale aj individuálnou spoluprácou s hráčmi. Ako by ste ju stručne opísali?
🗣️ To nie je jednoduchá otázka. Najprv by sme si mali definovať, čo vlastne trénerská filozofia znamená.

Mojou úlohou je pomôcť hráčom tak, aby mohli byť čo najprospešnejší pre tím. Každý hráč je jedinečný – má odlišné zručnosti aj osobnosť. Mojou úlohou je nájsť spôsob, ako jeho talent čo najlepšie využiť v prospech tímu.

V basketbale je takmer 100 útokov za zápas. Každý z nich treba optimalizovať – vedieť, aké chceme strelecké pozície, ako sa k nim dostať, a zároveň, akým streľbám chceme súperovi zabrániť. Čím lepšie máme tieto princípy definované, tým jednoduchšie je viesť hráčov k správnym rozhodnutiam.

Základom všetkého je úprimná a priamočiara komunikácia. Správna komunikácia je základom všetkého, čo robíme. Ak dokážeme byť sami k sebe úprimní a prijať sa takí, akí sme, komunikácia v tíme je oveľa jednoduchšia a efektívnejšia.

Snažíte sa hráčom odovzdávať hodnoty, ktoré by mohli využiť aj mimo basketbalového ihriska, v každodennom živote?
🗣️ Aby bol hráč na ihrisku úspešný, musí byť plne prítomný v každom momente – bez premýšľania nad minulými chybami alebo úspešnými akciami. Platí to aj pre budúcnosť. Čím menej sa zaoberáte výsledkom, tým lepšie sa dokážete sústrediť na to, čo je potrebné urobiť v danej chvíli. Každý deň, keď sa pozriete do zrkadla, by ste mali vidieť najlepšiu verziu samého seba.

Naučiť sa byť prítomný v danom momente je jedna z najcennejších zručností v živote. Verím, že práve to je kľúčový faktor šťastného života – pokiaľ sú splnené vaše základné potreby.

Samozrejme, výsledky sú dôležitým motivačným faktorom, ktorý hráčov vedie k tomu, aby pracovali čo najkvalitnejšie. Správna motivácia vás núti dať do každého momentu maximum. Čím viac sa sústredíte na vnútornú motiváciu, tým lepšie dokážete naplno využiť svoj potenciál. Štúdie ukazujú, že ak pracujete s vnútornou motiváciou, nielenže ste úspešnejší, ale zároveň aj šťastnejší.

Toto pochopenie vás sprevádza celým životom – nielen na basketbalovom ihrisku.


O osobnom živote:

Žijete v Lučenci so svojou rodinou. Ako si vaša rodina užíva život na Slovensku? Čo máte na živote tu radi a aké výzvy na druhej strane zažívate?
🗣️ Všetci si to tu veľmi užívame. Lučenec je príjemné malé mesto, kde je všetko na dosah pešo. Historické centrum je krásne a ľudia sú k nám veľmi milí. Slovensko je navyše skvelá krajina s bohatou históriou a nádhernou prírodou. Možno jedinou výzvou je nájsť rovesníkov na hranie pre nášho trojročného syna.

Trénerská práca je náročná a vyžaduje si veľa času a energie. Ako dokážete skĺbiť túto náročnú profesiu s rodinným životom?
🗣️ Mám úžasnú partnerku, ktorá ma vo všetkom podporuje a chápe, aké náročné je moje povolanie. Často pracujem do neskorých nočných hodín, ale ona to plne akceptuje. Snažím sa aspoň občas vziať si pol dňa voľna, aby som mohol tráviť viac času s rodinou. Počas sezóny to však nie je jednoduché.

Vieme, že ste sa venovali joge a meditácii. Ako tieto praktiky ovplyvňujú váš život a trénerskú kariéru?
🗣️ Podľa mňa je to všetko o tom, byť prítomný v danom momente a sústrediť sa na to, čo práve robím. Aj keď mám v hlave širšiu víziu a predstavu o hre, počas tréningu alebo zápasu mi nepomáha nad tým premýšľať. Vtedy sa musím plne sústrediť na aktuálny tréningový alebo zápasový plán a realizovať ho čo najlepšie. Paradoxom trénovania je, že čím menej myslíte na konečný výsledok, tým lepší napokon bude. A práve v tomto je meditácia skvelým nástrojom – pomáha mi uvedomiť si, čo sa odohráva v mojej mysli, a udržať si sústredenie na veci, ktoré môžem a chcem v danom momente ovplyvniť.

Vieme aj, že rad cestujete a dokonca píšete aj cestovný blog. Ktoré miesto, ktoré ste doteraz navštívili, vás najviac očarilo? A máte nejaký cestovateľský sen alebo vysnívanú destináciu, kam by ste sa ešte chceli pozrieť?
🗣️ So svojou snúbenicou som sa zoznámil v Mjanmarsku a veľa času sme spolu strávili v Indonézii. Obaja milujeme juhovýchodnú Áziu, najmä jej prírodu. Medzi moje najobľúbenejšie miesta patria Raja Ampat a menšie indonézske ostrovy ako Unauna či Pulaus Weh. Rád sa vraciam aj do Indie a Nepálu, ktoré ma fascinujú svojou bohatou históriou a kultúrou. Verím, že nás čaká ešte veľa spoločných ciest.

Rýchle otázky:
Basketbalový GOAT – hráč a tréner? Nie som fanúšik podobných rebríčkov. Časy sa menia, hráči aj tréneri sa vyvíjajú.
Tím, ktorému fandíte v NBA alebo Eurolige? Môj kamarát trénuje v Memphis Grizzlies (pozn. asistent trénera: Tuomas Iisalo), takže asi musím povedať Memphis.
Najpamätnejší moment vašej kariéry? Verím, že ešte len príde – na konci tejto sezóny.
Obľúbená hudba alebo kapela, ktorú počúvate vo voľnom čase? Pink Floyd
Obľubený film, seriál? Schindlerov zoznam
Máte prezývku, ktorú vám dali hráči alebo realizačný tím? Pravdepodobne si ju medzi sebou vymysleli, ale mne ju nepovedali. Často si plietiem mená, takže si myslím, že mi už nejakú prezývku dali.
Čo sa zvláda ťažšie: prehratý zápas alebo prebdená noc kvôli dieťaťu? To je jednoduché. Prehratý zápas. Naše dieťa spí našťastie dobre. 🙂

Tréner Pieti Poikola a jeho tím sa 1. februára 2025 o 19:00 postavia na domácej palubovke proti Spišským Rytierom, účastníkovi tohtoročnej European North Basketball League. Čaká nás náročný súboj, v ktorom budú naši chalani potrebovať každého jedného z vás!

Príďte do haly, vytvorte elektrizujúcu atmosféru a spoločne ukážme, že Lučenec je skutočné basketbalové mesto! 🔵⚪

Vidíme sa na tribúnach! 🏀🔥👏